Historia

Cech Rzemiosł Różnych w Mielcu legitymujący się ponad 500 letnim rodowodem zrzesza rzemieślników o wieloletnich tradycjach, jak również nowo utworzone zakłady prowadzone przez młodych fachowców, którzy swoje pierwsze zawodowe szlify zdobywali pod okiem znanych i cenionych w naszym regionie mistrzów kunsztu rzemieślniczego.
Mielecki Cech zrzesza obecnie ponad 220 rzemieślników z różnych branż, spośród których 140 rzemieślników kształci 600 pracowników młodocianych na poziomie branżowych szkół.

Dominującą branżą jest:

–  fryzjerstwo,
–  mechanika i elektromechanika pojazdowa,
– metalowa,
– budowlana,
– cukiernicza.

Pracownicy młodociani uczestniczą w konkursach fryzjerskich, z zakresu wiedzy BHP organizowanych przez Izbę Rzemieślniczą w Rzeszowie.

W ramach działalności statutowej Cech organizuje:

– kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu/ wykładowców pozaszkolnych form kształcenia
– kursy kadry i płace,
– szkolenia z zakresu wiedzy BHP,
– egzaminy czeladniczo – mistrzowskie,

Zrzeszeni rzemieślnicy wraz z pocztem sztandarowym uczestniczą w obchodach świąt państwowych jak również, co roku w pielgrzymkach rzemiosła na Jasną Górę.